Шуліпа Ю. Ю. «Практичні питання визначення відповідачів за позовами потерпілих внаслідок російської агресії в Україні» - Доповідь
Конференція для підтримки підприємців та підприємств, потерпілих внаслідок війни на тему: «Перспективи захисту прав українських підприємців та підприємств на відшкодування шкоди, завданої внаслідок розв’язання і ведення агресивної війни росії проти України»
30 березня 2023 року. Київ. Український союз промисловців і підприємців
Цей захід проводився в межах проєкта «Юридичні Сили України»
«Практичні питання визначення відповідачів за позовами потерпілих внаслідок російської агресії в Україні» - Доповідь
Шуліпа Ю. Ю. - правознавець, політичний експерт, директор Міжнародної спілки «Інститут національної політики», - Почесний Консул Чеченської республіки Ічкерія в Україні
Доброго дня! Мій виступ ґрунтується на позиції юридичного реалізму. Варто запам'ятати! Кожен громадянин України, кожна фізична та (або) юридична особа незалежно від їхньої форми власності, є жертвами російської агресії. З позиції права, вся територія України є театром військових дій.
Архітектура міжнародно-правового та національно-правового механізмів відшкодування збитків внаслідок російської військової геноцидальної терористичної агресії Москви проти України перебуває на стадії формування.
Українські підприємці, фізичні та юридичні особи мають право захищати свої права у судах міжнародної, іноземної та національної юрисдикцій.
Міжнародний рівень
Успішним кейсом є позов НАК «Нафтогаз» до Арбітражного суду в Гаазі проти рф на суму 10 млрд дол. США. На початку рф ігнорувала цей процес. Після рішення Арбітражу, яким рф було визнано винною в експропріації активів, відповідач долучився до процесу. У лютому 2022 року в Гаазі розпочалися відповідні слухання справи щодо незаконної націоналізації майна на суму заявленої компенсації. Своєю чергою, підставою для виконання цього рішення була Угода між КМУ та Урядом рф про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року, яка передбачає вільне волевиявлення сторін для виконання рішень.
Країни G7
Цільова група REPO (російська еліта, поплічники та олігархи), створена рішенням країн G7, займається розшуком російських активів у всьому світі, працює над оновленням, розширенням та впровадженням відповідних правових рамок, що дозволяють заарештовувати, конфіскувати та/або відчужувати російські активи.
Через рік після початку неспровокованої і незаконної агресивної війни Москви проти України, цільова група REPO використовувала широку багатосторонню координацію для надання безпрецедентного тиску на росіян, які підпадають під санкції. Члени цільової групи успішно заблокували або заморозили активи росіян на суму понад 58 мільярдів доларів, відстежували російські активи по всьому світу та суворо обмежували росіян у міжнародній фінансовій системі[1].
Слід зазначити, що міжнародний імунітет іноземної держави у міжнародне право не є абсолютним статусом.
Імунітет держави ґрунтується на міжнародному принципі рівності держав (ч. 2 ст. 2 Статуту ООН). Держава-агресор і окупант, яка веде агресивну війну проти держави-жертви агресії та окупації, апріорі порушує цей міжнародний принцип, тим самим позбавляється міжнародного імунітету.
Арешт російського майна, громадян рф та резидентів рф, іноземними державами та міжнародними структурами свідчить про те, що Росії де-факто позбавлена міжнародного імунітету.
Європейський Союз
Разом із країнами G7 – Австралією, Канадою, Францією, Німеччиною, Італією, Японією, Великою Британією, а також США, на рівні ЄС для реалізації санкцій проти російських і білоруських олігархів, включених до списку, створена та працює робоча група Європейської комісії «Заморозити і схопити», до складу якої входять:
1) комісії;
2) контактні пункти від кожної держави-члена;
3) Євроюст та Європол;
4) у разі потреби інші установи та органи ЄС, список яких не є вичерпним.
Робоча група діє в рамках чотирьох підгруп:
1) заморожування активів та подання звітності;
2) обмін передовим досвідом у сфері кримінальних розслідувань та конфіскації;
3) можливе створення загального фонду на користь України;
4) забезпечення дотримання податкового законодавства держав ЄС[2]. 28 березня 2023 року на черговому закритому засіданні робочої групи Європейської комісії «Заморозити і схопити», розглядався варіант активного управління заарештованими російськими активами за допомогою розумних інвестицій[3]. Обговорювалося питання: чи можуть російські активи відповідати законодавству ЄС і міжнародному праву на тимчасовій основі для створення ресурсів на підтримку України?
США та Канада
У грудні 2022 року в США прийнято Федеральний Закон «Про державне фінансування», що дозволяє конфіскувати російські активи, щоб використовувати їх як допомогу Україні[4]. У питанні арешту та конфіскації російських активів для підтримки України Канада просунулась значно далі, ніж США. Для звернення потерпілим від російської агресії та окупації з позовом до суду про стягнення збитків з рф у судах юрисдикції Канади, крім процесуального законодавства, необхідно керуватися нормами наступних законів.
1. Закон Канади «Про правосуддя щодо жертв корумпованих іноземних посадових осіб» (закон Сергія Магнітського) (С.К. 2017, с. 21)[5].
2. Закон Канади «Про управління конфіскованим майном» (SC 1993, c. 37)[6] яким створені рахунки обігового капіталу конфіскованого майна та доходів від арештованого майна.
3. Закон Канади «Про спеціальні економічні заходи»[7], що надає Уряду Канади можливості вживати економічних заходів проти певних осіб за обставин, коли міжнародна організація держав або об'єднання держав, членом якої є Канада, закликає своїх членів зробити це, коли мало місце серйознe порушення міжнародного миру та безпеки, були скоєні грубі та систематичні порушення прав людини в іноземній державі або були вчинені значні корупційні дії за участю громадянина іноземної держави (розділ 3.1).
В Законі уточнено (розділ 7.1), що в таких випадках має бути укладено угоду з урядом будь-якої іноземної держави щодо використання іноземною державою для будь-якої з наступних цілей сум, які можуть бути виплачені відповідно до розділу 5.6:
(a) відновлення іноземної держави, яка постраждала внаслідок серйозного порушення міжнародного миру та безпеки;
(b) відновлення міжнародного миру та безпеки;
(c) компенсація жертвам серйозного порушення міжнародного миру та безпеки, грубих і систематичних порушень прав людини або значних корупційних дій.
Вказані кошти на зазначені вище цілі є джерелами надходжень рахунків згідно із Законом Канади «Про управління конфіскованим майном».
На даний момент єдиною перешкодою на шляху реалізації стягнення потерпілими збитків, заподіяних російської агресією та окупацією, в юрисдикціях США та Канади є відсутність міждержавного договору/угоди між Урядами України, США та Канади, у якому буде визначено порядок та механізм виплати з рахунків, виключно на зазначені вище цілі.
Україна
В українському законодавстві немає спеціальних законів, що регулювали б порядок відшкодування шкоди, завданої воєнними злочинами. У цьому плані законодавство України потребує приведення його відповідно до сформованих реалій.
Однак водночас існують окремі норми законодавства, які передбачають можливість виплати компенсації постраждалим, а саме – ст.ст. 84, 85, 86 Кодексу цивільного захисту України, що передбачають порядок надання державою допомоги особам, які втратили житло внаслідок надзвичайних ситуацій (відповідно до ч. 3 ст. 5 КЦЗ України ситуації воєнного характеру також належать до надзвичайних).
Тим не менш, спочатку повномасштабного вторгнення Москви в Україну, на рівні Верховного Суду України сформовано позитивну судову практику за позовами потерпілих від російської агресії до рф.
Приклади:
1. Постанова Великої Палати Верховного Суду від 12 травня 2022 року у справі № 635/6172/17, провадження № 14-167 цс 20, (пункт 49): «Російська Федерація не має підстав посилатися на імунітет для уникнення відповідальності за заподіяні збитки майну позивача»[8].
2. Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду. 18 травня 2022 року, справа № 760/17232/20-ц, провадження № 61-15925 св 21): «Російська Федерація, вчинивши неспровокований та повномасштабний акт збройної агресії проти Української держави, численні акти геноциду Українського народу, не вправі надалі посилатися на свій судовий імунітет, заперечуючи тим самим юрисдикцію судів України на розгляд та вирішення справ про відшкодування шкоди, завданої такими актами агресії фізичній особі - громадянину України»[9].
Однак, незважаючи на встановлення позитивної судової практики, в Україні на національному рівні відсутні правові механізми виконання цих судових рішень.
У рамках правозастосовчої практики, що склалася, ефективним способом залишається звертати стягнення на майно громадян рф та Білорусі, як країн агресорів, так і їх резидентів, ґрунтуючись на Законі України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», зокрема ч. 6 ст. 4 «Об’єкти права власності Російської Федерації та її резидентів….. підлягають подальшому продажу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Кошти, отримані від такого продажу, зараховуються до Державного бюджету України та спрямовуються до фонду ліквідації наслідків збройної агресії».
Також, керуючись статтями 1 - 4 Закону України «Про санкції», необхідно пред'являти позови про стягнення шкоди заподіяної агресією та окупацією Москви не лише до громадян рф та Білорусі, причетних до російської агресії проти України, а й до колаборантів.
Тому на стадії підготовки позову, у позовній заяві ґрунтуючись на положеннях ст. 1190 ЦК України, в якості відповідачів потрібно вказувати рф, конкретних громадян рф, представників військово-політичного керівництва та колаборантів як відповідачі, а в прохальній частині – вимагати звернення стягнення суду на їх майно.
Колобораціонізм — це сприяння у воєнний час агресору з боку громадян його жертви на шкоду своїй батьківщині та народу. В умовах вiйни, діяльність колаборантів є зрадою батьківщині, відповідно до міжнародного права вони скоюють військови злочини.
Московські колаборанти є провідниками війни Москви проти України. Колаборанти – обов'язкова умова підготовки, планування, розв'язування та ведення агресивної війни агресора проти його жертви.
Увага! За оцінками фахівців Королівського інституту об'єднаних служб досліджень оборони та безпеки, до початку широкомасштабного вторгнення Москви в Україну російським розвідслужбам вдалося завербувати для роботи з ФСБ рф понад 800 українських чиновників різних рівнів[10].
Грунтуючись на нормах українського законодавства, потерпілі від російської агресії вправі звертатися з позовами до судів безпосередньо до представників агентурних апаратів рф, що діяли під прикриттям політичної партії «Опозиційна платформа за життя», статусу позапартійних депутатів або інших політичних партій – представників вищої політичної агентури, таких як Віктор Медведчук та його оточення – Тарас Казак, Ренат Кузьмін, Андрій Аксьонов та ін.
Щодо агентури оперативного рівня, наприклад, Андрій Деркач.До 24.02.2022 Андрій Деркач діяв як начальник резидентури 5-ї служби ФСБ в Україні.
Також паралельно для залучення бойовиків-колаборантів з метою підтримки окупації Києва та Київської області, Андрій Деркач був особисто завербований перший заступник начальника ГУ ГШ ЗС Володимиром Алексєєвим, який несе персональну відповідальність перед В. Путіним за реалізацію секретних операцій з ліквідації людей по лінії військової розвідки.
Щонайменше наприкінці 2020 року, Андрій Деркач включений до штату кадрових співробітників ФСБ і йому присвоєно військове звання «полковник»[11].
Вiн був прийнятий в громадянство рф і йому видано паспорт громадянина РФ головним управлінням з питань міграції МВС рф по Москві, в якому документують російськими паспортами агентів російських розвідувальних служб та їхніх співробітників з-поміж іноземців. В даний час, Андрій Деркач переведений на до відділу РТ (розвідка з території) 5-ї служби ФСБ.
В основному, майно московських колаборантів отримано ними за рахунок передачі бізнес активів як у міжнародно-визнаних межах рф, так і на тимчасово-окупованих їй територіях, або безпосереднього фінансування за різними схемами, які неодноразово ставали предметами розслідування з боку юридичної спільноти.
Серед громадян країни агресора, такими, наприклад є Олександр Бабаков[12] і Аркадій Ротенберг (вони включені до списку санкцій РНБО)[13] які діють як під прикриттям титулу олігархів. Уряд країни агресора та окупанта спеціально наділив їх фінансовими можливостями олігархів, щоб використовувати як інструменти підривної діяльності проти суверенітету та територіальної цілісності України.
Тому їх потрібно оцінювати не як олігархів, а як агентів економічного та політичного негативного впливу країни агресора та окупанта з метою підриву економічних та політичних сфер України у злочинних інтересах Москви, спрямованих на ведення проти України геноцидальної агресивної війни з метою ліквідації України та її народу.
Правозастосовна практика показує, що лише мала частина колаборантів перебувають у списках санкцій РНБО за сприяння агресору. З метою заповнення даної прогалини, потерпілим за власною ініціативою, необхідно писати заяву до СБУ про відкриття кримінальних проваджень стосовно осіб, підозрюваних у колабораційній діяльності з агресором за ст. 111 КК України «Державна зрада».
Чисельність осіб, внесених санкційні списки та щодо яких відкрито кримінальні провадження за колаборацію з агресором, у кількісному співвідношенні не збігаються з чисельністю представників агентурного апарату та агентурних мереж, а також планів країни агресору та окупанта.
Не завжди співробітники СБУ зможуть встановити колаборанта, чи громадян рф – Білорусі, причетних до російської агресії проти України.
Щоб заповнити цю прогалину, допомогти стягнути матеріальну та моральну шкоду безпосередньо з осіб, причетних до російської агресії та заподіяння шкоди, потерпілим пропонується з власної ініціативи призначати зовнішньополітичну експертизу.
Грунтуючись на нормах російського права, знаннях російської зовнішньої та внутрішньої політики, російських спецслужб їх методах та способах ведення агентурно-підривної, розвідувально-підривної, терористично-підривної та інформаційно-підривної діяльності, використовуючи наукову методологію, у доведенні фактів та подій, експерти дійдуть до точних висновків про причетність тих чи інших російських олігархів, представників військово-політичного керівництва та окремих громадян до війни Москви проти України, а також за необхідності встановлять їхній ступінь впливу на прийняття рішень у Кремлі в військово-політичній сфері.
Проведення зовнішньополітичної експертизи дозволяє поміряти агентурно-підривний потенціал агресора, у тому числі матеріальні ресурси, що виділяються на підривну діяльність Москви проти України.
У 2020 році автором була розроблена методологія виявлення та нейтралізації російських агентів усіх видів[14].
Автор неодноразово пропонував проведення зовнішньополітичних експертиз для подальшого використання їх результатів у доведенні в справах, пов'язаних із відшкодуванням збитків, завданих російською агресією та окупацією. Інститут зовнішньополітичної експертизи активно практикується у США. У Європі він поки що перебуває у стані становлення.
Автор сподівається, що зовнішньополітична експертиза увійде до Реєстру методик проведення судових експертиз Міністерства юстиції України та призначатиметься в рамках судових та досудових справ, пов'язаних із відшкодуванням збитків, завданих фізичним та юридичним особам російською агресією та окупацією.Дякую за увагу!
ДЖЕРЕЛА
[1] Joint Statement from the REPO Task Force. U.S. DEPARTMENT OF THE TREASURY. March 9, 2023. URL: https://home.treasury.gov/news/press-releases/jy1329
[2] Anna Pingen. EU's "Freeze and Seize" Task Force Tackles Oligarchs' Money. 21 June 2022.URL: https://eucrim.eu/news/eus-freeze-and-seize-task-force-tackles-oligarchs-money/
[3] Commission's paper on the generation of resources to support Ukraine from immobilised Russian assets. Brussels, 21 March 2023. POLITICO. URL: https://politico-uploads-production.s3.eu-west-1.amazonaws.com/editorial_documents/14760385-743f-45a8-aeb4-be8499dba385-%5BDocument%5D%20Ad%20Hoc%20Working%20Party%20on%20Frozen%20Assets.pdf?X-Amz-Algorithm=AWS4-HMAC-SHA256&X-Amz-Credential=AKIA4OBOTACJNJ5C53NR%2F20230328%2Feu-west-1%2Fs3%2Faws4_request&X-Amz-Date=20230328T231245Z&X-Amz-Expires=10&X-Amz-SignedHeaders=host&X-Amz-Signature=2d21b04d1244cff51efa7794a556d3d3dbfa4bf579fe85ba5c2e0381a90dc417
[4] By CAITLIN EMMA and JORDAIN CARNEY. Senate clears $1.7T government funding bill. POLITICO. 12/22/2022 10:22 AM EST. Updated: 12/22/2022 04:19 PM EST. URL: https://www.politico.com/news/2022/12/22/senate-deal-government-funding-bill-00075143
[5] Justice for Victims of Corrupt Foreign Officials Act (Sergei Magnitsky Law) (S.C. 2017, c. 21). Justice Laws Website. URL: https://laws.justice.gc.ca/eng/acts/J-2.3/
[6]Seized Property Management Act (S.C. 1993, c. 37). Justice Laws Website. URL: https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/s-8.3/page-1.html
[7] Special Economic Measures Act (S.C. 1992, c. 17). Justice Laws Website. URL: https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/s-14.5/
[8] ipLex. URL:
http://iplex.com.ua/doc.php?regnum=104635312&red=100003af94157f91916c8d1f84998c25cb46f1&d=5
[9] Там же.
[10] Jack Watling, Oleksandr V Danylyuk and Nick Reynolds. Preliminary Lessons from Russia’s Unconventional Operations During the RussoUkrainian War, February 2022–February 2023. Royal United Services Institute for Defence and Security Studies. URL: https://static.rusi.org/202303-SR-Unconventional-Operations-Russo-Ukrainian-War-web-final.pdf.pdf
[11] Юрий Шулипа. ФСБ, СВР и ГУ ГШ РФ: что осталось за рамками расследования работы Андрея Деркача на спецслужбы агрессора. Портал «Антикор». 26.06.2022. URL:: https://antikor.com.ua/ru/articles/555884-fsb_svr_i_gu_gsh_rf_chto_ostalosj_za_ramkami_rassledovanija_raboty_andreja_derkacha_na_spetssluhby_agressora
[12] БАБАКОВ Олександр Михайлович. Війна і санкції. URL: https://sanctions.nazk.gov.ua/sanction-person/579/
[13] Украина ввела санкции против Ротенберга. Экономическая правда. ПЯТНИЦА, 22 ИЮНЯ 2018. URL: https://www.epravda.com.ua/rus/news/2018/06/22/638048/
[14] Виктория Кириллова. Институт Национальной Политики приступает к изучению российских агентов. МА «Институт национальной политики». 25 февр. 2020 г. URL: https://www.institutenp.com/post/%D0%B8%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%82-%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D0%B9-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BF%D0%B0%D0%B5%D1%82-%D0%BA-%D0%B8%D0%B7%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8E-%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%81%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%85-%D0%B0%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B2