Правники показали громадам, як стягнути відшкодування з агресора
25 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі учасники громадського проєкту “Юридичні Сили України” і представники влади Бучанського району Київської області провели пресконференцію на тему: “Правова відсіч окупантам: як територіальні громади зможуть отримати відшкодування завданої шкоди за рахунок майна Росії та її пособників”.
За словами Наталії Целовальніченко, правозахисниці, адвокатки та голови проєкту “Юридичні Сили України” БФ “Міжнародний рух за права потерпілих внаслідок російської агресії”, створено такий правовий механізм, який дозволяє великим спільнотам, і в першу чергу територіальним громадами відновити свої права на відшкодування завданої внаслідок агресії шкоди за рахунок майна Росії та її посібників.
“На розгляді суду є зараз пілотні позови, подані проти Росії і Януковича як агента Росії. Є санкційні списки, зібрані за допомогою СБУ. Вони прийняти РНБО та затверджені указом Президента. Наша держава встановила фізичних та юридичних осіб, які причетні до російської агресії. Ці особи мають майно в Україні, і наша перша мета – передати його на відшкодування завданої шкоди для потерпілих осіб. Такими є територіальні громади”, – зазначила правозахисниця.
Першим органом місцевого самоврядування на Київщині, який взяв участь в проєкті, стала Дмитрівська сільська рада Бучанського району. Її голова Тарас Дідич розказав, яких втрат понесла територія внаслідок російської агресії.
“До складу громади входять 14 населених пунктів. Переважна більшість з них були в окупації і зоні бойових дій. Це призвело до великої руйнації. Знищено 344 індивідуальних житлових будинки, 30 квартир. В тій чи іншій мірі розбиті 1210 об’єктів. В одному селі повністю згоріла медична амбулаторія, в іншому школа. В цілому, матеріальні втрати по нашій громаді оцінюються у 3 мільярди гривень, і це приблизні підрахунки. Однак, найстрашніше, це людські втрати. Внаслідок російської агресії загинуло більше 80 осіб”, – відмітив Тарас Дідич.
На його думку, представлений правовий механізм має дуже велике значення для громад, адже держава навряд чи зможе в найближчій перспективі компенсувати понесені втрати громадам – головні фінансові ресурси направлені на перемогу.
Про те, як розширюється географія проєкту, доповіла Ольга Квасова, перший заступник голови Громадської ради при Бучанській районній державній (військовій) адміністрації.
“Ми розпочали з Дмитрівської громади, і сьогодні вже вийшли за терени Бучанського району. До нас приєдналися декілька громад з Фастівського і Обухівського району. Далі прямуємо на Чернігівщину, Сумщину і Харківщину. Навіть ті громади, які поки знаходяться в окупації, розуміють, як далі їм діяти”, – розповіла Ольга Квасова.
13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи прийняла резолюцію, в якій російський режим оголошений терористичним. Про це нагадав Юрій Шуліпа, правник, політичний експерт, директор Міжнародної спілки “Інститут національної політики”. Він додав, що документ також передбачає створення дієвого компенсаційного механізму за рахунок майна країни-агресора.
“Відповідний законопроект вже на розгляді Верховної Ради України. При роботі з ним було б доречно звернути увагу на досвід Радянського Союзу, де у 1942 році була створена спеціальна комісія з відшкодування збитків, завданих агресором. Пізніше ця комісія відіграла важливу роль на Нюрнберзькому міжнародному кримінальному трибуналі”, – зауважив директор Міжнародної спілки “Інститут національної політики”.